İlçenin Ulaşım Durumu

İlçe Erzurum İl merkezine 84 Km mesafede olup, ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. İlçeye bağlı 10 köyden 4’ünün  yolu asfalt, diğerleri stabilizedir. İlçe merkezi olarak kent içi yol ağı 4 km olup, bunun 2 km’lik kısmı asfalt 2  km’lik kısmı ise stabilizedir.

Elektrik şebekesi 1969 yılında tamamlanmıştır. İlçe merkezinde 9 adet, köylerde 27 adet, özel müşteri trafosu olarak 8 adet ve içme suyu trafosu olarak da 2 adet olmak üzere 3686 KVA gücünde toplam 47 adet trafo mevcuttur. Elektrik şehir şebekesinin büyük bir kısmı yenilenmiştir.

Uzundere TEAŞ Trafo merkezinden 4 adet çıkış ile ilçe merkezine ve köylere, Oltu ve Tortum İlçelerinin bazı köylerine elektrik verilmektedir. Trafodan çekilen elektrik aylık ortalama 600-650 Kwh’tir. İlçede elektrik hizmetlerinden istifade edemeyen köy, mahalle ve mezra bulunmamaktadır.

İlçede, 1960 yılında 2 ünite ile hizmete açılan ve 1972 yılında ilave edilen 2 ünite ile halen 4 türbin ile çalışmakta olan Tortum Hidro Elektrik Santrali, toplam 60 memur ve işçi ile hizmet vermektedir. 26 MW gücünde ve yıllık üretim kapasitesi 107 milyon Kwh’tir. Bundan başka kamuya ya da özel sektöre ait herhangi bir sanayi kuruluşu bulunmamaktadır.

İlçe merkezinde kanalizasyon şebekesi % 70 nispetinde tamamlanmış olup, köylerdeki çalışmaların bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı proje aşamasında, bir kısmı ise projesi tamamlandığı halde ödenek yokluğundan dolayı beklemektedir. İçme suyu  İlçe merkezinde ve köylerde  kapalı şebeke olup, içme suyu  yeterlidir.

Telekomünikasyon hizmetleri ilçe merkezi ve köylerde toplam 5 adet santralle yürütülmektedir. Ulubağ ve Çağlayan köylerinin  bir   bölümü  müstesna tüm santraller havai hat olarak tesis edilmiştir. İlçe merkezinin kapalı hat olarak tesisi için ödenek sıkıntısı yoktur. Ancak Telekom Hizmet Binasının biran önce tahsis edilmesi, projenin gerçekleştirilmesi bakımından önemlidir.

İlçe merkezi ve köylerde TRT’ye ait TV1, TV2 ve TV3 kanalları ile merkezde üç adet özel kanal, ayrıca gerek ilçe merkezinde gerekse köylerde uydu antenlerle çeşitli özel kanallar izlenmektedir. Bir adet futbol sahası ile her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen geleneksel Karakucak güreşlerinin  yapıldığı bir adet güreş stadyumu, spor aktivitelerinin yürütüldüğü yerlerdir.

İlçe Erzurum iline 84 Km. mesafede olup, ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.İlçeye bağlı 10 köyden 4’ünün yolu asfalttır. (Altınçanak, Kirazlı,Gölbaşı ve Çamlıyamaç) diğerleri stabilizedir. Belediye imar planı 1993 yılında tamamlanarak  onaylanmıştır. İlçe merkezinde kadastro çalışmaları tamamlanmış olup, köylerimizden sadece Gölbaşı ve Altınçanak köylerinde  kadastro çalışmaları bitirilmiştir. Ayrıca Ulubağ köyümüzde de kısmen afet kadastrosu görmüştür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s