İlçenin Ekonomisi

UZUNDERE EKONOMİSİ

Tarım ve Hayvancılık
İlçe ekonomisine hakim olan en önemli kesim tarım ve hayvancılıktır. Tarımsal etkinlikler genellikle bağ, bahçe ve sebzeciliğe dayalı olup, uygun ve yeterli arazi bulunmaması nedeniyle tarım ve hayvancılık kısıtlı olarak yapılmaktadır. Yazın hayvanları otlatma, kışın da kaba yem ihtiyacını karşılama bakımından yetersizlikler söz konusudur. Havzada yıllık ortalama ısı 8 ·c, ortalama yağış 435 mm, iklim tipi yarı nemlidir. Ekilebilir tarımsal arazi varlığı sınırlıdır. Toprak şiddetli erozyona ve sel baskınlarına maruzdur. Özellikle sulu alanlarda (sebze yetiştirilen alanlar) tarımsal arazi çok parçalı ve eğimli olduğundan, üretim faaliyetlerinde çoğunlukla karasaban ve hayvan işgücü kullanılmaktadır. Yerel istihdam olanaklarının sınırlı oluşu nedeniyle ilköğretim eğitiminden sonra,  çalışma çağındaki erkek nüfusun % 40-50’si mevsimlik işlerde çalışmak üzere başka bölgelere gitmekte ve bunun sonucu olarak, tarımsal etkinlikler kadınlar, genç kızlar ve çocuklar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Arazi Varlığı
İlçede 84000 hektar toplam alan bunun 6100 hektarı kullanılan tarım alanı,51581 hektar orman alanı,1244 hektar göl ve kayalık alandır. Kullanılan tarım alanının %15 meyve ve ağaçlık, %48,9 tarla alanı, %8,1’i çayır alanı, %27.8’i sebze bahçesidir. Tarım alanlarının kısıtlı olması nedeniyle dar alanlardan en yüksek verimi elde etme hedeflenmiştir. İklimin de müsait olmasından faydalanılarak seracılık faaliyetleri başlatılmış ve halen ilçede seracılık gelişerek devam etmektedir.

Bitkisel Üretim Verileri        
Sebzecilik faaliyetlerine ayrılan alan 1697,1 hektar olup, elde edilen ürün 2920 ton/yıl dır. Yaygın olarak üretilen ürünler domates, salatalık, biber, patlıcan, havuç, ıspanak, fasulye, kavun ve karpuz dur. Meyve üretiminde toplam 12475 adet meyve veren yaştaki ağaçtan 1.155,955 ton/yıl meyve (Elma, Armut, Ceviz, Erik, Şeftali, Kiraz, Vişne, Ayva, Kızılcık vs.) meyve elde edilmektedir. Arazı kaynaklarının sınırlı oluşu nedeniyle tarla ziraatı oldukça dar alanlarda yapılmakta olup, arazi eğimli olduğundan toprak işleme ve bakım işlemleri de tekniğine uygun olarak yapılamamaktadır. Toplam 6100 hektar ekili alandan elde edilen ürün miktarı 21300 ton/yıl’dır. Ekilen ürünler arasında Arpa, Buğday, Soğan, Patates, Mısır, Yonca ve Korunga en yaygın olanlarıdır.

Seracılık
1994 yılında 4 adet ve 660 m² kapalı alanla başlatılan seracılık, ilçede kabul görmüş ve vatandaşlar için önemli bir gelir kaynağı teşkil etmeye başlamıştır. Halen ilçede 134 çiftçiye ait 221 adet sera ile üretim yapılan alan 55700 m²’dir. Her geçen gün yeni ve modern seraların yapılmasıyla birlikte Uzundere ilçesi yalnız Erzurum ilinin değil, aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesinin de sera ürünleri üretim merkezi haline gelmektedir. Elde edilen ürün ortalama olarak 779 ton/yıl’dır.

Arıcılık  
İlçe toprakları geniş floraya sahip olduğundan dolayı arıcılık faaliyetleri bakımından oldukça uygundur. İlçede fenni ve yerli kovana sahip 372 çiftçiye ait toplam 3.536 kovan mevcuttur. Kovan başına ortalama üretim 30 kg/yıl’dır. İlçede arıcılığın teşvik edilmesi ve kaliteli bal üretiminin yaygınlaştırılması maksadıyla 1993 yılından beri her yıl Eylül ayında Bal Festivali düzenlenmektedir.

Alabalık Üretimi
İlçede alabalık üretim tesislerinin yapımına 1992 yılında 4 adet havuz ve 25.000 adet yavru ile başlanmış olup, tesis sayısı halen 9’a ulaşmıştır. Sapaca, Ulubağ ve Balıklı köylerinde faaliyet gösteren tesislerden elde edilen ürün 51 ton/yıl’dır.


Hayvan Varlıkları

3650 adet büyükbaş hayvan; 10.500 adet  küçükbaş hayvan; 585 adet tek tırnaklı hayvan mevcuttur.

Ormancılık        
İlçede orman kuruluşu olarak Erzurum  Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Orman İşletme Şefliği vardır. Koruma alanı olarak 6.871,5 hektar koru ormanı, 10.873 hektar bozuk koru, 18 hektar baltalık ve 4.050 hektar bozuk baltalık olmak üzere toplam 21.812,5 hektar orman alanı mevcuttur. Sapaca, Çamlıyamaç ve Gölbaşı köyleri dışında ki köyler ile ilçe merkezinde 2.500 hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmaları yapılmıştır.

Turizm  
Tortum Gölü, Tortum Şelalesi ve Çamlıyamaç köyündeki ÖŞK-VANK kilisesi başta olmak üzere tarihi ve turisttik yerler ile çok sayıda mesire yeri, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ve bölge insanının ziyaret ettikleri yerlerdir.  Turizm potansiyeli bakımından gelişmeye açık olan bölgede gerek kamuya gerekse özel sektöre ait herhangi bir turisttik tesis ve konaklama yeri bulunmamaktadır.

Banka    
1987 yılında hizmete açılan T.C. Ziraat Bankası mülkiyeti kendisine ait binada 5 personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bankaya ait 2 adet lojman ve 1 adet misafirhane bulunmaktadır.

Kooperatifler
Tarım Kredi Kooperatifi 1964 yılında  30  Uzundereli çiftçinin katılımıyla kurulan Kooperatif, halen 716 üye ile Uzundere’ye bağlı 10 köy ve Tortum ilçesine bağlı 3 belde  ve 4 köye hizmet götürmektedir. S.S.Kirazlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 20 Eylül 1995 tarihinde 20 üye ile faaliyete başlamış olup, halen 70 üye ile faaliyet göstermektedir.  Süt inekçiliği projesi kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir.
S.S. Çağlayan Köyü Kalkınma Kooperatifi 13 Mayıs 1998  tarihinde faaliyete başlamıştır.
S.S. Balıklı Köyü Sulama Kooperatifi 04 Ocak 1999 tarihinde  faaliyete başlamıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s